Zerdeçal

Nilay Yalçın

Anavatanı Hindistan olan zerdeçal kökü toz haline getirilen bir  baharattır. Etken maddesi curcumindir.  Hindistan’da  sindirim sistemi kanserine hiç rastlanmaması zerdeçalın ilgi çekmesine neden olmuştur. Baharat olarak tüketildiğinde 100 gr zerdeçalın   1 gramı emilmektedir. Sofralık tüketimde zeytinyağı ve karabiberle karıştırılarak yenmesi  uygundur. Emiliminin %1 olması nedeniyle Licaps formda yani bağırsakta çözünen hali ile kullanımı çok faydalıdır 2 adet 500 mg lık kapsülde 27 adet tablet ilaç içeriği kadar zerdeçal içerir.Kapsülün %80 i zerdeçal ekstresinden oluşur.

 Zerdeçal antienflamatuar yani ağrı kesici özelliktedir. Kanser hücrelerinin büyümesini önler ve başta sindirim sistemi kanseri olmak üzere bütün kanser çeşitlerinde etkilidir. Kansere karşı korunmak için kullanılmalıdır Hasta olduktan sonra kulanmaya gerek yoktur.  Romatoid artirit , MS,Diabet, Kolesterol, Alzahaimer ve Parkinson gibi kronik bir rahatsızlıkları kontrol altına alır. 100 adet Parkinson hastasının zerdeçal kullanması sonucunda 40 ila 50 sinde normal hayata dönüş sağlanmaktadır.

    Zerdeçal Apopitoz etki yapar yani bozulmaya başlayan hücrenin kendisini yok etmesini sağlar. Anjiyogenez inhibitörü  olarak görev yapar yani yeni damarlar oluşturarak tümörün büyümesini yavaşlatıp ölmesini sağlar Kanamalarda pıhtılaşmayı . yaraların kolay  iyileşmesini sağlar. Antioksidan, detoks etkili , ağır metal temizleyici ve serbest radikal süpürücüdür. Vücudumuzu korumaya alır karaciğer hasarlanmalarını azaltır. Karabiber ile birlikte kullanıldıgında kilo vermeyi kolaylaştırır.

12 saat ara ile günde iki kez  yemekle birlikte alınabilir Mutlak ihtiyaç olmadığı için vücudumuzu koruma amaçlı kürler halinde alınmalıdır.3 ,ila 5 ay kullanıp 1 ila 2 ay ara verilmelidir. Kronik rahatsızlıklarda sürekli de kullanılabilir.

   Safra  kesesinde taş varsa safra artışına neden olacağı için kullanılmamalıdır. Safra kesesi alınmış kişiler kullanabilir. Mide üzerinde Gastrit etki yapabilir böyle durumlarda 3 ila 5 günde bir alınabilir. Zerdeçal alerjisi olanlar, gebeler, emzirenler ve 18 yaşının altında olanlar kullanmamalıdır.

 Zerdeçal en yarayışlı hali olan Licaps formu ve  en fazla içerikle Farmasi tarafından üretilmiştir. Vücudumuzu korumak amaçlı  hastalıklar gelmeden ara ara hayatımızda olmasında büyük fayda vardır.

Yorum yapın

×

Merhaba,

Aşağıdaki butona tıklayarak Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?