Ramazan Ayında Beslenme

Nilay Yalçın

Oruç,  vücudumuzun sindirime ayırdığı zamanı azaltır. Bu sayede hücre yenileyen genler aktif hale gelerek  dokuların onarılmasını sağlar. Özellikle durmaksızın çalışan karaciğer dinlenir, kandaki alyuvarlar da her organı ayrı ayrı  onarır ve vücudumuzun  hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Ramazan ayında normal günlerden farklı olarak  beslenme,  üç ila dört öğünden iki öğüne düşer ve günlük beslenme şeklindeki değişimle birlikte metabolizmamız değişir. Yanlış beslenmenin  metabolizmayı yavaşlatma riski olduğu için  Ramazan ayında beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hava sıcaklığının da giderek yükseleceği göz önünde tutularak  vücudumuzun sıvı kaybı artacağı için bol bol sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. Mineral ve vitamin açısından zengin takviye edici gıda alınması son derece önemlidir. Sıvı dengesinin düzenlenmesi, kasların çalışması ve  sinir sisteminin  sağlığı için gerekli olan minerallerin alınması  vücudumuzda dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle sahurda multivitamin ve mineral takviyesi alınması gerekmektedir. Ramazan ayında  öğün sayısının azalması ve yanlış beslenme  nedeniyle vücut direnci azalır,  çabuk acıkma, açlık kan şekerinin ani düşmesi ve kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir. Ramazan ayında  kilomuzu korumak,sağlıklı kalmak için  iftarda ağır ve yağlı yemekler  yerine sindirim sistemini yormayan hafif lifli besinler tercih edilmelidir.

Vücudun sağlığını korumak ve uzun saatler boyunca açlığa karşı direncini yükseltmek için Omega 3 önemli bir kaynaktır. Omega 3 asitleri uzun süre tokluk hissi sağlama özelliğine sahip olduğu için sahurda tüketilmesi gereken en önemli takviyelerden biridir. Sahurda tüketilen Omega 3 iftara kadar geçen sürede daha dinç olmayı sağlar ve akşam üstü gözlenen konsantrasyon eksikliği ve unutkanlığın  minumuma inmesini sağlar.

Ramazan ayı boyunca hem dengeli beslenmeye hem de sıvı tüketimimize dikkat etmeli aynı zamanda vücudumuzu vitamin,  mineral açısından takviye etmeli ve daha uzun süre tokluk hissi, zinde kalarak günlük hayatımızdan kopmadan orucumuzu tutabilmemiz için Omega 3 kulanmaya dikkat etmeliyiz.

Yorum yapın

×

Merhaba,

Aşağıdaki butona tıklayarak Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?