Hayat İksiri Omega 3

Nilay Yalçın

 Omega 3  EPA ve DHA adı verilen iki yağ asitinden oluşur. Piyasada  standart  olarak EPA 180mg DHA120 mg kullanılıyor. Farmasi’de  EPA 330mg DHA 220 mg yüksek içerik kullanılarak licaps formülüyle en iyi kalitede yapılıyor. Licaps formülünün özelliği son teknoloji olan hava almayı ve oksitlenmeyi önleyecek şekilde azot içeren kapsül şeklinde olmasıdır.

   Omega 3 anne sütünün etkisini kaybetmeye başladığı bir yaşından yüz yaşınaa kadar almamız gereken takviye edici gıdadır. Japonlar IQ seviyesini yirmi birim yükselttiği için bebeklerine doğar doğmaz Omega 3 vermektedirler.

   Omega 3 hücre zarının geçirgen ve esnek olmasını sağlar.  Hücre zarı sert ise hücreler birbiri üzerinden geçemez,ve trombositler pıhtılaşarak bunu engellemeye çalışırlar. Bu nedenle damar tıkanıklıkları ve kalp krizleri meydana gelir.  Omega 3 kan yağlarını dengeler, kalp ritmini düzenler, kalp krizi riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı korur, damarların genişlemesini sağlar, hiper tansiyonu önler, kalp yetmezliğine iyi gelir.  Omega 3 kullananlarda kalp krizi riski yüzde elli oranında azalır. Kalp krizi geçirmiş kişilerde kullanılması krizin tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olur. Damar tıkanıklığından dolayı stent varsa Omega 3 ün dozu arttırılabilir. Kan sulandırıcı olarak komodin kullanılıyorsa PTS-INR testi ile takibi yapılarak Omega 3 kullanılmalıdır. Test sonucu 1.1 ise normal demektir.Omega 3 kullanılabilir.  Eğer bu değer 2 ve 3 ün üzerinde ise kanı sulandırmak için  Komodin kullanılıacağı için  Omega 3 kullanımı 3 ila 5 günde 1 e düşürülür.

Omega 3  Tip-2 diabetin gelişmesini önler,  ülseratif kolitin klinik sorunlarını azaltır. Hücrede antienflamatuar etkilidir. İltihapları sonlandırır Fibromiyalji ve Romatoid artiritin kronikleşmesini önler.

   Beyin ve sinir sisteminde tüm bilişsel fonksiyonların artmasını sağlar, konsantrasyonu arttırır ve refleksleri kuvvetlendirir. Öğrenme güçlüklerine, yorgunluğa ve depresyona iyi gelir. IQ seviyesini 5 ila 15 puan arttırır. Hafıza için çok önemli olduğu için Alzheimer ve Parkinson’un tedavisinde çok etkilidir.

Omega 3 vücudu kansere karşı korur.  Bu nedenle ” Süper Star” diye adlandırılır. Kanser hücrelerini intihara sürükler.  Ancak aktif kanseri olanların, kemoterapi ve radyoterapi alanların kullanmaması gerekir. Kemoterapi ve Radyoterapi den önce ve  tedavi bitip de iyileştikten sonra Omega 3 dozu arttırılabilir.

 Omega 3 mitokondrileride enerji açığa çıkmasını sağlar. Bu sayede metabolizma kendine gelir ve hücreler işlevini yapar. Vücudumuz daha enerjk olduğu için çabuk acıkır eğer öğün sayısını ve miktarını arttırmazsak ve daha enerjik olacağımız için kolay kilo vermeye başlarız.

   Kromozomlar üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kromozomlar üzerinde x işareti şeklinde ömrümüzün uzunluğunu belirleyen telomerler vardır. Bu telomerlerin uçları 50 ünde bir koparak kısalır  Bu nedenle ömrümüz daha kısa olur ve çabuk yaşlanırız. Omega 3 telomerlerin sağlıklı kalmasını bir miktar uzamasını  ve uçlarının kopmasını önlediği için zindeliğimiz artar ve ömrümüz   20 yıl kadar  uzar.

   Omega 3 eksikliğinin belirtileri: Hafızanın zayıflaması ve mental fonksiyon azalması, görmede azalma, pıhtılaşmanın artması, bağışıklığın zayıflaması, trigliserid ve kolesterolün yükselmesi,  çocuklarda büyüme geriliği,egzema , seboroik dermatid gibi cilt sorunları,infertilite (kısırlık) kan basıncının yükselmesi, tansiyon yüksekliği, yarada geç iyileşme, depresyon ve umutsuzluk, kilo kaybı, öğrenme güçlüğü ve uzun süreli yorgunluk halidir.

   Gebelerde kullanımı: Gebeler için çok güvenlidir. Bebeğin gelişimi, kilosu ve  beyin fonksiyonlarının üzerine olumlu etkisi vardır. Alerjiye karşı dirençli bebekler doğmasını sağlar . Aynı şekilde  emzirme döneminde kullanılması da çok iyi olur.

   Bebeklerde kullanımı: Japonlarda doğar doğmaz kullanılıyor Anne sütünün etkisi azalmaya başladığında 1. yaştan itibaren kullanılmaya başlanabilir.

   İlaçlarla etkileşimi: Komodin (kan sulandırıcı) kullananlarda acil servislerde emboli, kalp krizi geçirme riski ve beyin fonksiyonlarında sıkıntı olanlara yapılan PTS-INR  testinin  sonucu 1.1-1.3 arasında ise 1000/3000mg aralığında kullanılabilir. Eğer 2.0-3.0 ın uzerindeyse Omega 3, 3 ila 5 günde 1 kullanılmalıdır.

   Kullanılışı: Yemek sırasında günlük 1000/3000 mg aralığında yani 2 kez  sabah:8 akşam:20:00  de alınmalıdır. Enzimlerle parçalanır ve %100 kullanılır. Yarılanma süresi 12 saattir. Nadiren barsak gazi ve mide ekşimesi  yapabilmektedir. 1000mg 2 kapsüle denk gelmektedir.Kilo ile ilgili olarak eğer Omega 3 kullanırken porsiyon miktarı ve yeme sıklığı artarsa kilo alınır, öğün sayısı ve porsiyon miktarı azalırsa enerji verdiği için hareket de artacağı için kilo verilir.

   Ömrümüzü uzatan bizi genç ve zinde tutan  Omega 3 ü  günlük hayatımıza mutlaka almalıyız.Kalp krizi ,emboli  damar tıkanıklığı ve kanser gibi hastalıklardan vücudumuzu korumalıyız.

Yorum yapın

×

Merhaba,

Aşağıdaki butona tıklayarak Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?