Dizlere Derman Glukozamin

Nilay Yalçın

Glukozamin bir amino şekerdir. Yengeç, karides,ve istakozda bulunan kitin maddesinden elde edilen polimer bir maddedir. Farmasi,  eklem ağrısı çekenler, eklem sıvısı azalanlar ve kıkırdak oluşumunda sorun yaşayanlar için glukozamin üretmektedir.

Glukozamin üç preperattan oluşur  Bunlar Glukozamin sülfat, Kondiritin sülfat ve Metil sülfo metandır.. Sülfat formunda olması gerekmektedir, çünkü glukazamin  eklem sıvısına ve eklem aralığına sülfat formda girebilmektedir. Sülfat sülfür içerdiği için kıkırdak yapımı sağlanıyor. Glukozamin eklemdeki hücrelerin kıkırdak oluşturmasını sağlıyor, Kondiritin sülfat ise kıkırdak hücrelerinin yıkımını önlüyor ve yapımının süresini uzatarak daha çok kıkırdak oluşumunu sağlıyor ve Metil sülfo metan da ağrının azalmasını sağlıyor.

Farmasi Nutriplus glukozamin içeriğinde ayrıca kollojen bulunmaktadır. Kolojen eklemin etrafındaki bağ dokuyu sağlamlaştırarak mükemmel bir eklem hareketine sahip olmamızı sağlıyor. İçeriğinde bulunan elasten ile eklemlerin bir arada  durmasını sağlıyor. Kıkırdak 35 yaşından sonra azalmaya başlar, Glukozamini bu yaştan itibaren kullanmaya başlayabiliriz.

Glukozamin kesinlikle 18 yaşından önce kullanılmamalıdır, gebe ve loğusalar kullanmamalıdır.  En tehlikelisi prostat kanseri olanlarda asla kullanılmamalıdır , metasitaz yapar.  Komadin  (kan sulandırıcısı)  kullananlar kullanırsa ortaya süper bir bileşik çıkıyor ve kanı çok hızlı sulandırıyor. O nedenle komodin  kullananlar  asla kullanmamalıdırlar. Yüksek  kolesterol, tansiyon ve  diabeti olanlar kullanmamalıdır.  Değerleri daha çok yükselir.   Glukozamin  insülin direncini arttırır o yüzden sakıncalıdır. Hemofili ve astım hastaları kullanmamalıdırlar. Ancak değerleri  düzenli  seyreden hastalar 3 ila 5 günde bir alabilir. Etken madde olarak içeriğindeki glukozamin sülfat 1500 mg,,Kondiritin sülfat 750 mg, Metil sülfo metan 800 mg ve kollojen 39 mgdır. Eklem ağrısı, burkulma nedeniyle oluşan deformasyonlar, kemik erimesi gibi sorunlarda glukozamin kullanılmalıdır.

Yorum yapın

×

Merhaba,

Aşağıdaki butona tıklayarak Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?