Farmasi Gıda Takviyeleri

Farmasi Gıda Takviyeleri

Nilay Yalçın

   Kalsiyum ve fosfor emilimini arttıran Farmasi D vitamini ; çocuklarda kemik dokusunun gelişimini,  yetişkinlerde ise kemik erimesinin engellenmesinde ve kemiğin yeniden yapılandırılmasında  kullanılır. D vitamini bağışıklık sistemini elden geçirir, depresyon ve ankisiyete bozukluğu ile savaşır. İnsülin direncini ortadan kaldırır insülin salgılanmasını sağlar bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

Kanserle savaşır kemoterapi alanlar kullanabilir ve kemoterapi ajanının işlevini yapmasına yardım eder. Cilt hastalıklarına engel olur ve çabuk iyileşmesini sağlar ve yeni deri hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Gebeler kullanabilir doğar doğmaz d vitamini kullanımına başlanabilir, alerji yapmayan  d vitamini yağda çözünür aç ve ya tok kullanılabilir.

Günlük 1000 mg kullanmak yeterlidir.
   Ek gıda deyip geçtiğimiz ancak ömrümüze ömür katan, vücudumuza destek veren  ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren bu ürünlerin tüketmemiz hayati önem taşımaktadır. Günlük yaşamımızda yaşam kalitemizin artması için gıda takviyelerinden mutlaka tüketmeliyiz.

Nilay Yalçın

  İnsan vücudu tarafından üretilemeyen Omega 3 derin deniz balıklarından likaps (oksitlenmeyi önleyen) formunda üretilmektedir.Vücudumuzun sağlığı için ek gıda şeklinde almamız gereken Omega 3, Farmasi tarafından bize sunulmaktadır.
   Farmasi Omega 3 hücre zarı geçirgenliğini arttırarak hücrelerin birbiri üzerinden geçmesini sağlar. Trombositlerin pıhtılaşarak kalp krizine neden olmasını engeller. Kalp krizi geçirilmiş kişilerin tekrar kriz geçirmelerini engeller. Kalp yağlarını dengeler, damarların genişlemesini sağlar ve hipertansiyon oluşumunu engeller. Vücudumuzu kansere karşı korur bu yüzden  ”Süper Star ” olarak adlandırırır. Kanser hücrelerini intihara sürükler. Meme kanserine karşı kalkan olur.

Beyin fonksiyonlarını düzenler, hafızayı güçlendirir, göz ve sinir sisteminin sağlığını korur ve dikkat dağınıklığına karşı korur. Tip 2 diabetin gelişimini engeller.  Mitakondrilerde enerji açığa çıkmasına neden olur , metabolizmayı çalıştırır , hücrelerin işlevini yapmasını sağlar. Kromozomlardaki telomerlerin uçları yaşlandıkça kopar onların sağlam kalmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Gebeler için çok güvenlidir ,bebeğin kilo almasını, beyin fonksiyonları, zekası, sinir sistemi ve gözlerinin gelişimi üzerine çok olumlu etkİ yapar. Anneyi doğum sonrası depresyona girmekten korur.

Anne sütünün etkisi azalmaya başladığında yani bir yaşından yüz yaşına kadar kullanılmalıdır. Yemek öncesi ve yemekle birlikte sabah ve akşam olmak üzere 12 saat ara verilerek birer tane içilmelidir. sadece aktif kanser hastaları kematerapı ve radyoterapi alanlar kullanmamalıdır.
   Vücudumuzu bu kadar koruyan ve hayatımıza bu denli kolaylık sağlayan bu takviye edici gıdayı her gün alarak yaşam kalitemizi artırmalıyız.

Farmasi Aloe Vera Jel faydaları

Farmasi Aloe Vera Jeli ve Cilde Faydaları

Nilay Yalçın

Aloe vera  cildimizin ihtiyacı olan nemi en iyi sağlayan bitkilerden biridir. Cildimizin günlük nem ihtiyacını  karşılarken rahatlatır ve yatıştırır. Aloe vera bitkisinin içinden çıkan zamkımsı sıvıda cildimiz için gerekli olan A,C, E vitaminleri,folik asit, kolin, B1, B2  ve B12 vtaminleri ayrıca kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir ve potasyum mineralleri vardır.  Bu jel bedenimizin değişen dış etkilere adapte olma kabiliyetini arttırır.

Aloe vera serisi peeling ile  hassas temizleme yapar. Mikro tanecikler sayesinde cildi ölü hücrelerden  arındırmaya yardımcı olur. E vitamini ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde tazelenmiş ve yumuşak bir cilt sağlar. Kullanmadan önce  yüzünüzü ve boynunuzu  ıslatın. Peelingi  ıslak cildinize dairesel  hareketlerle nazikçe masaj yaparak uygulayn ve ılık su ile durulayın. .

Farmasi Aloe vera  jel çok konsantre bir nemlendiricidir.%93 oranında aloe vera  suyu içerir. Nemsizlikten meydana gelen gerginliğin giderilmesine yardımcı olur. Tüm cilt tipi sorunlarına karşı  koruma sağlar.  Hassas ve kuru  bölgelere  özen göstererek uygulayın. ihtiyaç duydukça uygulamaya devam edin .Aloe  maske yoğun nemlendirme sağlar. Zeytinyağı ile zenginleştirilmiş formülü sayesinde cildi yoğun bir şekilde nemlendirir. Temiz yüz ve boyun bölgesine masaj  yaparak uygulayın. 15 dakika bekleyip ılık suyla nazikçe durulayın . Bu uygulamayı haftada iki kez yapın. Aloe krem harika bir günlük nemlendiricidir.

Günlük bakım için Farmasi Aloe Vera Jel içeriğindeki zeytinyağı  sayesinde cilt bariyerini korumaya alır  ve cildi dış etkilerden korur. Her gün temizlenmiş cilde yüz ve boyun bölgesine dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak  uygulayın. Aloe losyon tüm cildinizi hızla nemlendirir. İçeriğindeki Shea yağı ciltteki nem seviyesini ayarlayan ve cilt bariyerini kuvvetlendiren  bir bakım losyonudur. Temizlenmiş tüm  cildinize masaj yaparak uygulayın.

Farmasi,  tüm ciltlerin nem ihtiyacını karşılamada  bu kadar önem arzeden   aloe verayı ürün gamına alırken en iyi şekilde üretmeye  özen gösterdi. Aloe verayı anavatanı olan Meksika’da  organik olarak üretip organik olarak hasadını yaptırmış ve piyasadakilerin üstünde olan oranlarda aloe suyu kullanarak cildin nem ihtiyacını en iyi şekilde  karşılayacak şekilde üretmiştir. Dünyadaki en önemli aloe vera sertifikası olan Uluslararası Aloe Bilim Konseyi Sertifikası’na sahiptir. Ayrıca Ecocert onaylı ve sertifikalıdır.

Farmasi aynısefa serisi

Farmasi Aynısefa Ürünleri

Nilay Yalçın

Yoğun nem kaynağı olan aynısefa ürünleri kuru ciltler için çok önemlidir. Farmasi aynısefa serisi kuru ciltlerde oluşan kırışıklık, çatlak , yoğun pullanma gibi sorunları çözmekte birebir iyi gelen bir üründür.

Farmasi aynısefa ürünleri sırasıyla yüz yıkama jeli, tonik, yüz kremi şeklinde  günlük cilt bakımı ve nemlendirme için kullanılabilir. Geceleri ise nemlendirici yerine aynı sefa balsamdan ince bir tabaka halinde sürmek cildin nem dengesini ayarlar. Hele bir de gece maskesini sürüp yatarsanız cildiniz sabah bebek teni gibi olacaktır Vücudun nemlendirilmesi için aynısefa vücut losyonu çok başarılı bir nemlendiricidir. Kuruluktan meydana gelen sıkıntılar çok rahatsız ediciyse aynısefa balsamı ve yağı ile masaj cildi canlandırır.

Kimyasal kullanımından ve çeşitli etkenlerin nedeniyle ciltte oluşan egzema ve sedefin kontrol altına alınmasında aynısefa şampuanı ve duş jeli kullanımı çok etkilidir. Vücudu temizleyip kuruluğunu aldığı için cilt üzerindeki lezyonlar yavaş yavaş  rahatlar, kaşıntısı geçer. Sedefin ataklarının şiddeti ve pullanıp döküntü oluşturması azalır. Duş sonrası aynısefa balsam kullanılması cildi çok rahatlatır.

Aynı sefanın nemlendirme özelliğinden dolayı vücuttaki çatlaklara iyi geldiği denemeler sonunda gözlemlenmiştir. Hatta hamilelikte çatlak oluşmaması için koruma amaçlı önerebilirsiniz.Topuk çatlaklarının düzelmesinde çok etkilidir. Bebeklerde ve kilolu kişilerde oluşan pişiklerin geçmesini sağlar.

Aynısefa balsamıi ile cilt lekeleri ve çillerin geçirilmesi üzerine de güzel sonuçlar alınmıştır. Çiller ve lekeler için gece balsam renklerin açılması için, gündüz aynısefanın yüz kremi de onbeş koruma faktörlü olduğu için yeni lekelerin oluşumunu önlemek için kullanılmasında çok fayda vardır.

Yaygın kullanım alanına sahip aynısefa ürünleri kuru ciltlerin neme doymasını sağlarken yağlı ciltlerde de  yağlandırmadan nem ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilir. Aynısefa ürünleri evinizin vazgeçilmezi  olacağından emin olabilirsiniz.

farmasi migren kremi

Farmasi Migren Kremi

Nilay Yalçın

Migren çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Hemen her gün  migrenim tuttu çok ağrım var diyen birini duyar hale geldik. Nedenleri değişken olan bu rahatsızlığın  çok şiddetli ağrı şeklinde olduğunu biliyoruz.

Migren tedavisi için bir çok ilaç firması ağır kimyasallar kullanarak  ilaç yapmaya çalışmaktadır.  Farmasi  bu işe Dr. Cevdet Tuna’nın reçetelerinden  yararlanarak kendi labaratuvarlarında bir masaj kremi geliştirmiş ve piyasaya çıkarmıştır. Farmasi migren kreminin tanıtımını bizzat Sayın Sinan Tuna sahnede ağır ağrı çeken hanımefendilere uygulayarak   yaptı. Migren hastası ve  uzun yoldan gelmiş aşırı uykusuzluk çeken iki hanımefendinin ağrısını 120 saniyede dindirmeyi başaran Farmasi Migren kreminin çok kişiye şifa vereceğini düşünüyorum. Sinan Tuna sahnede bir de iddiada bulundu ve  ” herkes ağrıyı geçirecek krem yapabilir ancak hiç kimse yaptığı kremi yiyemez” deyip kremi sahnede yedi. Bu şekilde masaj kreminin içeriğinde sağlığa zararlı hiç bir madde bulunmadığını da ispatlamış oldu.

İçeriğinde nane aroması, badem yağı, okaliptüs ve aloe vera özü bulunan masaj kreminde; koruyucu , alkol, renklendirici ve parfüm bulunmamaktadır. Gün içerisinde ağrı hissettiğiniz zaman masaj yaparak uygulayabileceğiniz kremi nemlendirici özelliği sayesinde bölgeyi yumuşatır ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

Küçük ve kullanışlı gürgen ahşap kutusu  sayesinde  kullanımı kolaydır ve her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Ayrıca masaj kremi kıyafetlerinizde leke, yağlanma ve iz yapmaz.

120 saniyede aşırı derecede olan ağrınızı geçirip hayatınıza devam etmenizi sağlayan Farmasi migren kremini sağlıklı içeriği nedeniyle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu mucizeyi en kısa zamanda denemek için bana ulaşabilir veya linki doldurarak indirimli alma şansı yakalayabilirsiniz.

Farmasi aktif karbon serisi

Farmasi Aktif Karbon Serisi

Nilay Yalçın

Farmasi, siyah nokta yapmaya meyilli ciltler için harika bir seri geliştirdi. Farmasi Aktif karbon serisi diye adlandırılan bu seri gözeneklerde biriken ölü hücre, kir ve toksinleri yok eder. Bu serinin birinci adımı temizleme jeli ile cildi dış etkilerden kaynaklanan kirden arındırıyoruz. Az miktarda jelden alıp cilde sürüyoruz ılık su yardımıyla hafifçe masaj yaparak köpürtüyoruz ve ılık suyla duruluyoruz. İkinci adım serum uygulayarak gözeneklerin açılmasını ve içindeki kirin yumuşamasını sağlıyoruz. Serum gözenek içindeki kir, yağ ve ölü  hücreleri yüzeye taşır ve karbon maskenin etkisini iki katına taşır.

Serinin üçüncü adımı Farmasi aktif karbon maskesidir .

Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç yüze kalın bir tabaka halinde  sürüyoruz. Cilt tipine göre 20 ila 30  dakika bekliyoruz , kuruma durumuna göre alttan tutarak yukarıya doğru soyarak çıkarıyoruz.  Bu şekilde açılan gözeneklerin en dibindeki yumuşamış kirleri mıknatıs gibi çekerek maske ile temizliyoruz.

Serinin dördüncü adımı olan tonik ile açılan gözeneklerin kapatılarak cilt bütünlüğü sağlanıyor ve geride kalan kalıntılar temizleniyor.Karbon serisi sayesinde sebum fazlasından arınan ciltte gözenekler küçülmeye başlar.

Karbon serisinin temizleme jeli ve toniği sabah akşam cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle kullanılmaya devam edilebilir, ancak maske ve öncesinde kullanılan serumun  ayda bir veya iki kez kullanılması yeterlidir.Bahar temizliği etkisi yapan aktif karbon serisi  ciltte detoks etkisi yaparak daha sağlıklı hale gelmesini sağlar. Aktif karbon serisi ile cildimizin gözeneklerinin açılarak en dibindeki kiri, ölü hücreleri ve birikmiş yağı mıknatıs etkisiyle yüzeye taşıyıp temizler ve sonrasında gözeneklerin sıkıştırılması sağlanarak pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanır.

Cilt Lekelerine Son-Farmasi Aydınlatıcı Seri

Cilt Lekelerine Son-Farmasi Aydınlatıcı Seri

Nilay Yalçın

Güzellik uğruna   pürüzsüz, pırıl pırıl ve aydınlık bir cildimiz olsun diye  arayışımız yüzyıllardır süregelmiştir. Kleopatra ne yapmış, hangi bitki ne işe yarar, kusursuz görünüm nasıl sağlanır diye  araştırıp dururuz.. Farmasi Aydınlatıcı Seriyi çıkarana kadar  lekeler büyük sorundu. Cevdet Tuna ‘nın  formülüyle geliştirilen  düzenli kullanımda mucize sonuçlar verecek Farmasi Aydınlatıcı serinin etken maddesi kumsal alanlarda yetişen kum zambağı bitkisindeki ekstratta bulunmaktadır. Bu ekstrat , iki haftada melanin sentezini baskılayarak %33 oranında azalmasını sağlar ve cilt normal rengine döner.

Aydınlatıcı setin içinde; sabun, peeling, tonik, koyu leke giderici serum, aydınlatıcı krem ve aydınlatıcı  göz balmı vardır.  Her gün sabah akşam kullanılması gerekir. Farmasi Aydınlatıcı serinin başarısı etkili uygulama ile mümkündür.

1.Adım Temizleme:Sabunu nemli cilde dairesel hareketlerle köpürterek yaydıktan sonra ılık suyla durulayın. Sabun cildi mükemmel bir biçimde temizleyerek kirlerden arındırır. Cilde aydınlık bir görünüm sağlar.

2. Adım Peeling ile Etkili Temizleme: Özel yapısı ve  yumuşak tanecikleri parmaklarınız ile yüzünüze dairesel  hareketlerle uygulayarak hava kirliliği ve makyaj kalıntılarından cildinizi arındırın. Ilık suyla duruladıktan sonra cildiniz pırıl pırıl ve yumuşacık olacak. Göz çevresine uygulamayın. Peelingi haftada iki kere kullanmanız yeterli olacaktır.

3. Adım Tonik:Pamuğa yeterli miktarda damlatarak cildimize yumuşak hareketlerle bastırarak uygulayın. Cildin nemi daha fazla tutmasına yardımcı olur ve tazelenmesini sağlar.

4. Adım Aydınlatıcı Koyu Leke Giderici Serum:2 ila 3 damla alarak tüm cilde önce tampon hareketlerle sonrasında dairesel ve yuvarlak hareketlerle tüm yüzünüze uygulayın.Cilt tarafından hızla emilerek cilt tonunu eşitlerken koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur. Cilt tonunu aydınlatırken aynı zamanda cildi nem ile dolgunlaştırır. Kum zambağı ve yosun özleriyle güçlendirilmiş özel içeriğiyle daha sonra oluşabilecek renk farklılıkları ve koyu lekelerin oluşumunu engellemeye yardımcı olur.Sabah akşam kullanılmalıdır Gün içinde üzerine mutlaka uv koruma  filitreli aydınlatıcı krem sürülerek cilt korunmalıdır.

5. Adım Aydınlatıcı Krem Spf 22:  Hafif dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.Yenilenen özel formülündeki UV koruma özelliği ile düzenli kullanımda cildin parlaklığını korumaya ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Ciltteki nem seviyesini artıran yeni formüldeki kum zambağı, yosun ve multivitamin özleriyle sayesinde cildin  kalitesini arttırarak kusursuz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

6. adım Aydınlatıcı Göz Balmı: Ürünü parmak ucunuza sıkın yumuşak hareketlerle göz altına ve göz çukuru boyunca masaj yaparak  nazikçe uygulayın.  Kum zambağı ve yosun özleri sayesinde göz çevresinin aydınlanmasına , göz altı ve göz çevresindeki koyu  renk ve morlukların açılmasına aynı zamanda göz çevresindeki kırışıklıkların ve göz altı torbalarının görünümünün azalmasına yardımcı olur. Sabah akşam düzenli kullanım sonrasında ışıldayan ve pürüzsüz bir cilde kavuşmayı sağlar.

Farmasi Aydınlatıcı seriyi sadece yüzümüzde değil leke olan sırt, koltuk altı, bikini bölgesi ve sürtünme nedeniyle bacak arasında oluşan kararmalarda  da kullanabiliriz. Aydınlatıcı seri ile ciltte renk tonu eşitlenmesi ve koyu lekelerin açılmasını sağlayarak harika bir cilde kavuşacağız. Ozon tabakası UV ışınları artık sorun olmaktan çıkacak, sağlıklı ve aydınlık bir cilde kavuşacağız. Aynı zaman da bu seri ile  satış rekoru kıracağız.

Farmasi saç boyası

Bitkisel Farmasi Saç Boyası

Nilay Yalçın

Farmasi yeni saç boyalarını piyasaya sürdü. Deneyen herkes çok memnun olduğunu ifade ediyor. Bitkisel içerikli yeni boyalarla yenilenmek için boyanın özelliklerini ve kullanımı biraz inceledim.

Bitkisel içerikli sağlığımıza dost olarak üretilen Farma Color boyalarımızda  amonyak yoktur. Bu nedenle diğer boyalar gibi kötü kokmaz ve rahatsızlık oluşturmaz. Zeytinyağıyla zenginleştirilmiş  formülü sayesinde  saçlar daha parlak ve daha yumuşak olmaktadır. Profesyonel beyaz kapatma  ile artık beyazlar sorun olmaktan çıkıyor. Maksimum renk performası ile Farmasi saç boyası akmadığı  için   renk kalıcılığı konusunda iddialı sonuç alınıyor. Damlamayan kremsi yapısı nedeniyle saça uygulanması çok kolaydır. Saç derisini rahatlatan bir yapısı vardır.

Boyayı uygulamak da son derece kolay,  Farmasi saç boyası tüpünün tamamını oksidant içeren plastik şişeye koyup homojen hale gelene kadar çalkalayın. Saçı demetler halinde ayırıp önce diplerine sürün sonra  kalanı saçın tamamına yayın ve tarak ile saçlarınızı tarayın. 30 ila 40 dakika bekleyip saçınız berraklaşıncaya kadar durulayın. Boya sonrası paketin içinden çıkan zeytinyağlı saç bakım kremini uygulayın ve 5 dakika sonra durulayın.Bu kremi ne kadar iyi uygular ve yayarsanız boya o kadar iyi sabitlenir ve beyazlar iyice kapanır.

Dip boya için saçınızı demetler halinde ayırın ve diplerine boyayı sürün, 20 ila 30 dakika bekleyin sonra saçlarınızın diğer kısımlarını boyayıp 10 ila 20 dakika bekleyip berraklaşıncaya kadar durulayın. Sonra kutudan çıkan kremi iyice saçınıza yayarak 5 dakika bekleyip durulayın.

On beş farklı rengi olan Farma Color saç boyaları ile hem pratik boyama kolaylığına  hem kalıcı renklere hem de harika parlaklığa kavuşacaksınız. Farmasi Farma Color boyalarını denemek ve indirimli almak için iletişime geçin, sağlıklı boyayla güzelliğinize güzellik katın.

Ramazanda beslenme

Ramazan Ayında Beslenme

Nilay Yalçın

Oruç,  vücudumuzun sindirime ayırdığı zamanı azaltır. Bu sayede hücre yenileyen genler aktif hale gelerek  dokuların onarılmasını sağlar. Özellikle durmaksızın çalışan karaciğer dinlenir, kandaki alyuvarlar da her organı ayrı ayrı  onarır ve vücudumuzun  hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Ramazan ayında normal günlerden farklı olarak  beslenme,  üç ila dört öğünden iki öğüne düşer ve günlük beslenme şeklindeki değişimle birlikte metabolizmamız değişir. Yanlış beslenmenin  metabolizmayı yavaşlatma riski olduğu için  Ramazan ayında beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Hava sıcaklığının da giderek yükseleceği göz önünde tutularak  vücudumuzun sıvı kaybı artacağı için bol bol sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. Mineral ve vitamin açısından zengin takviye edici gıda alınması son derece önemlidir. Sıvı dengesinin düzenlenmesi, kasların çalışması ve  sinir sisteminin  sağlığı için gerekli olan minerallerin alınması  vücudumuzda dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle sahurda multivitamin ve mineral takviyesi alınması gerekmektedir. Ramazan ayında  öğün sayısının azalması ve yanlış beslenme  nedeniyle vücut direnci azalır,  çabuk acıkma, açlık kan şekerinin ani düşmesi ve kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir. Ramazan ayında  kilomuzu korumak,sağlıklı kalmak için  iftarda ağır ve yağlı yemekler  yerine sindirim sistemini yormayan hafif lifli besinler tercih edilmelidir.

Vücudun sağlığını korumak ve uzun saatler boyunca açlığa karşı direncini yükseltmek için Omega 3 önemli bir kaynaktır. Omega 3 asitleri uzun süre tokluk hissi sağlama özelliğine sahip olduğu için sahurda tüketilmesi gereken en önemli takviyelerden biridir. Sahurda tüketilen Omega 3 iftara kadar geçen sürede daha dinç olmayı sağlar ve akşam üstü gözlenen konsantrasyon eksikliği ve unutkanlığın  minumuma inmesini sağlar.

Ramazan ayı boyunca hem dengeli beslenmeye hem de sıvı tüketimimize dikkat etmeli aynı zamanda vücudumuzu vitamin,  mineral açısından takviye etmeli ve daha uzun süre tokluk hissi, zinde kalarak günlük hayatımızdan kopmadan orucumuzu tutabilmemiz için Omega 3 kulanmaya dikkat etmeliyiz.

Farmasinin güneş kremleri

Güneşin Keyfini Çıkarın

Nilay Yalçın

Farmasi’nin güneş kremleri hem zararlı ışınlara karşı korur hem de sizin istediğiniz bronzluğa ulaşmanızı sağlar Ozon tabakasının delinmesiyle güneşin zararlı etkisinden cildimizi korumamız için Dr Cevdet Tuna’nın bizzat kendisinin hazırladığı ürünlerde  hem  UV A  hem  UV B filtresi  bulunmaktadır. UV B ışınları  cildimizin  üst katmanlarından epidermis tabakasına  kadar ulaşırken UV A ışınları alt tabaka olan dermise kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle güneş kreminde her iki filitrenin de bulunması ayrıca önem kazanmaktadır.

Dr.Cevdet Tuna’ nın güneşten korunmamız için hazırladığı Sunscience Seri de dört ürün bulunmaktadır. Bunlar güneş koruyucu spf 50+ yüz kremi, spf 50+ ve spf 30+ güneş losyonu  bir de spf 6+ bronzlaştırıcı yağdır.

Güneş Koruyucu SPF 50+ Yüz Kremi: Yüzünüzü zararlı güneş ışınlarına karşı SPF 50+  derecesinde korumaya yardım eder. Krem cildinizi nemlendirerek kadifemsi bir yumuşaklık verir Güneşin kurutma , lekelenme ve yaşlanma gibi etkilerine karşı korumayı destekler.

Güneş Koruyucu SPF 50+ Losyon: Tüm cilt tiplerine uygun yüksek koruma faktörlü  losyon, yazın ilk günlerinde güneşin zararlı etkilerinden korunabilmeniz için hazırlanmıştır.

Güneş Koruyucu SPF 30+ Losyon: Güneşin  zararlı UV ışınlarına  karşı orta dereceli koruma sağlar. İçeriğindeki gliserin ve E  vitamini sayesinde cildi besler ve  nemlendirirken Aloe vera ile ferahlatıp serinletir.

SPF 6+ Bronzlaştırıcı Yağ: hızlı bronzlaşmayı ve düşük seviye güneş korumasını bir arada sunar. Havuç yağı ve E vitamini ile zenginleştirilmiş içeriğiyle  cildi nemlendirirken aynı zamanda cildin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Yağlı his bırakmayan yapısı cilt tarafından kolayca emilir.

Güneş koruyucuyu plaja gitmeden 20 dakika önce sürmeye ve iki saatte bir yenilemeye dikkat edin. Dudaklarınızı, kulaklarınızı saçınız döküşmüşse saç derinizi mutlaka kremleyin. Bronzlaştıktan sonra bile koruyucu sürmeye devam edin , şapka ve gözlüğünüz olmadan güneşe çıkmayın ve gölgede  oturmaya gayret gösterin. Güneşin zararlı ışınlarının evin içine kadar girdiğini unutmayın ve evde de koruyucu kullanın.Yüzünüze ekstra önem vermeyi unutmayın  ve Farmasi’nin güneş koruyucu kremleri sayesinde hem zararlı ışınlardan hem de  lekelerden kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun.

Hayat İksiri Omega 3

Hayat İksiri Omega 3

Nilay Yalçın

 Omega 3  EPA ve DHA adı verilen iki yağ asitinden oluşur. Piyasada  standart  olarak EPA 180mg DHA120 mg kullanılıyor. Farmasi’de  EPA 330mg DHA 220 mg yüksek içerik kullanılarak licaps formülüyle en iyi kalitede yapılıyor. Licaps formülünün özelliği son teknoloji olan hava almayı ve oksitlenmeyi önleyecek şekilde azot içeren kapsül şeklinde olmasıdır.

   Omega 3 anne sütünün etkisini kaybetmeye başladığı bir yaşından yüz yaşınaa kadar almamız gereken takviye edici gıdadır. Japonlar IQ seviyesini yirmi birim yükselttiği için bebeklerine doğar doğmaz Omega 3 vermektedirler.

   Omega 3 hücre zarının geçirgen ve esnek olmasını sağlar.  Hücre zarı sert ise hücreler birbiri üzerinden geçemez,ve trombositler pıhtılaşarak bunu engellemeye çalışırlar. Bu nedenle damar tıkanıklıkları ve kalp krizleri meydana gelir.  Omega 3 kan yağlarını dengeler, kalp ritmini düzenler, kalp krizi riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı korur, damarların genişlemesini sağlar, hiper tansiyonu önler, kalp yetmezliğine iyi gelir.  Omega 3 kullananlarda kalp krizi riski yüzde elli oranında azalır. Kalp krizi geçirmiş kişilerde kullanılması krizin tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olur. Damar tıkanıklığından dolayı stent varsa Omega 3 ün dozu arttırılabilir. Kan sulandırıcı olarak komodin kullanılıyorsa PTS-INR testi ile takibi yapılarak Omega 3 kullanılmalıdır. Test sonucu 1.1 ise normal demektir.Omega 3 kullanılabilir.  Eğer bu değer 2 ve 3 ün üzerinde ise kanı sulandırmak için  Komodin kullanılıacağı için  Omega 3 kullanımı 3 ila 5 günde 1 e düşürülür.

Omega 3  Tip-2 diabetin gelişmesini önler,  ülseratif kolitin klinik sorunlarını azaltır. Hücrede antienflamatuar etkilidir. İltihapları sonlandırır Fibromiyalji ve Romatoid artiritin kronikleşmesini önler.

   Beyin ve sinir sisteminde tüm bilişsel fonksiyonların artmasını sağlar, konsantrasyonu arttırır ve refleksleri kuvvetlendirir. Öğrenme güçlüklerine, yorgunluğa ve depresyona iyi gelir. IQ seviyesini 5 ila 15 puan arttırır. Hafıza için çok önemli olduğu için Alzheimer ve Parkinson’un tedavisinde çok etkilidir.

Omega 3 vücudu kansere karşı korur.  Bu nedenle ” Süper Star” diye adlandırılır. Kanser hücrelerini intihara sürükler.  Ancak aktif kanseri olanların, kemoterapi ve radyoterapi alanların kullanmaması gerekir. Kemoterapi ve Radyoterapi den önce ve  tedavi bitip de iyileştikten sonra Omega 3 dozu arttırılabilir.

 Omega 3 mitokondrileride enerji açığa çıkmasını sağlar. Bu sayede metabolizma kendine gelir ve hücreler işlevini yapar. Vücudumuz daha enerjk olduğu için çabuk acıkır eğer öğün sayısını ve miktarını arttırmazsak ve daha enerjik olacağımız için kolay kilo vermeye başlarız.

   Kromozomlar üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kromozomlar üzerinde x işareti şeklinde ömrümüzün uzunluğunu belirleyen telomerler vardır. Bu telomerlerin uçları 50 ünde bir koparak kısalır  Bu nedenle ömrümüz daha kısa olur ve çabuk yaşlanırız. Omega 3 telomerlerin sağlıklı kalmasını bir miktar uzamasını  ve uçlarının kopmasını önlediği için zindeliğimiz artar ve ömrümüz   20 yıl kadar  uzar.

   Omega 3 eksikliğinin belirtileri: Hafızanın zayıflaması ve mental fonksiyon azalması, görmede azalma, pıhtılaşmanın artması, bağışıklığın zayıflaması, trigliserid ve kolesterolün yükselmesi,  çocuklarda büyüme geriliği,egzema , seboroik dermatid gibi cilt sorunları,infertilite (kısırlık) kan basıncının yükselmesi, tansiyon yüksekliği, yarada geç iyileşme, depresyon ve umutsuzluk, kilo kaybı, öğrenme güçlüğü ve uzun süreli yorgunluk halidir.

   Gebelerde kullanımı: Gebeler için çok güvenlidir. Bebeğin gelişimi, kilosu ve  beyin fonksiyonlarının üzerine olumlu etkisi vardır. Alerjiye karşı dirençli bebekler doğmasını sağlar . Aynı şekilde  emzirme döneminde kullanılması da çok iyi olur.

   Bebeklerde kullanımı: Japonlarda doğar doğmaz kullanılıyor Anne sütünün etkisi azalmaya başladığında 1. yaştan itibaren kullanılmaya başlanabilir.

   İlaçlarla etkileşimi: Komodin (kan sulandırıcı) kullananlarda acil servislerde emboli, kalp krizi geçirme riski ve beyin fonksiyonlarında sıkıntı olanlara yapılan PTS-INR  testinin  sonucu 1.1-1.3 arasında ise 1000/3000mg aralığında kullanılabilir. Eğer 2.0-3.0 ın uzerindeyse Omega 3, 3 ila 5 günde 1 kullanılmalıdır.

   Kullanılışı: Yemek sırasında günlük 1000/3000 mg aralığında yani 2 kez  sabah:8 akşam:20:00  de alınmalıdır. Enzimlerle parçalanır ve %100 kullanılır. Yarılanma süresi 12 saattir. Nadiren barsak gazi ve mide ekşimesi  yapabilmektedir. 1000mg 2 kapsüle denk gelmektedir.Kilo ile ilgili olarak eğer Omega 3 kullanırken porsiyon miktarı ve yeme sıklığı artarsa kilo alınır, öğün sayısı ve porsiyon miktarı azalırsa enerji verdiği için hareket de artacağı için kilo verilir.

   Ömrümüzü uzatan bizi genç ve zinde tutan  Omega 3 ü  günlük hayatımıza mutlaka almalıyız.Kalp krizi ,emboli  damar tıkanıklığı ve kanser gibi hastalıklardan vücudumuzu korumalıyız.

×

Merhaba,

Aşağıdaki butona tıklayarak Whatsapp üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?